U selu Bumbarevo brdo kod Knića noćas je izboden poznati šumadijski pevač i harmonikaš
U selu Bumbarevo brdo kod Knića noćas je izboden poznati šumadijski pevač i harmonikaš Slobodan Betulić- Betula (64). Za sada nema zvaničnih informacija pod kojim okolnostima je došlo do ranjavanja i ko je napao Betulića.
Ipak, malo ko zna njegovu interesantnu životnu priču. Osnovnu školu pohađao u Grivcu (prva četiri razreda) i Barama (od petog do osmog razreda). Kaže za sebe da je bio jedan od najboljih đaka i najvećih intelektualaca što se tiče osnovne škole koju ipak nije završio do samog kraja jer je napustio sredinom osmog razreda kada je dobio keca iz istorije. Nastavnica mu je udarila šamar i od tada on više nije otišao u školu.
Prvi kontakt sa nekim instrumentom ostvario je u osnovnoj školi u folklornoj grupi i to sa frulom. Nakon toga, sam je počeo da uči da svira harmoniku. Njegov otac se protivio da se Betula bavi muzikom jer je već okusio taj hleb i znao je kako je biti svirač. Otac mu je govorio, kako kaže Betula: “Ranije su muzikante peli na seno, pa upale seno, peli na dud, pa odseku granu”. Miislio je da će i njega da muče – rekao je Betula. Betulin otac leti je radio kao zidar i dolazio je kući samo uveče, tako da je Betula čim mu se ukazivala prilika krao očevu harmoniku i svirao.
Uspeo je tokom svoje karijere da uđe u radio televiziju Beograd i da bude šef čuvenim muzičarima Pavkoviću, Kemišu i Đokiću kada je u pitanju bila manifestacija “Čaša vode sa izvora” čiji je tvorac bio Betula. Četiri godine je Slobodan Betulić bio na programu RTS-a sa svojom emisijom kojoj je sam dao ime i prezime. Pre toga Betula je radio manifestaciju “Tražimo novu nadu za estradu”, koju mnogi upoređuju sa sadašnjom Grandovom “Zvezde Granda”. Na ideju Bode Nikolića i Milana Milenkovića Betula je po šatorskim veseljima tražio mlade talente, takmičare, pevače, a onda je prešao na izvorne grupe, na folklore, na harmonikaše, fluraše, trubače i sve ostale instrumentaliste. To se proširilo, tako da je za 20. godina postojanja manifestacijom Manifestacija je održavana na raznim stadionima naše zemlje.
Kada je otišao iz RTS-a, počeo je samostalno da organizuje “Čašu vode sa izvora” koja i dan danas postoji. Zbog finansijskih sredstava i malo sponzora u 2009. godini snimljeno je samo 6. emisija i to u Batočini. Betula se nemilo seća i dana kada je sa svojom ekipom krenuo na turneju “Srbija u Evropi, čaša vode sa izvora” gde je doživeo veliku saobraćajnu nezgodu, kada ih je jedan nemački državljanin udario na autoputu u Espasu. U toj nezgodi poginuo mu je sinovac Branko Radovanović (22) inače reditelj manifestacije.
Napisao je veliki broj pesama za poznate pevače, kao što su Nedeljko Bilkić – Majko, pusti mene da ja idem kući, Era Ojdanić – Ja sam dika sa rudnika, Merima Njegomir – Tvoje vino me opija, Vera Matović – Moralo je biti prvi put, Milan Babic – Vekovima žubori Morava, Bokan Stanojević – Delija sam od Rudnika…
Kroz “Čašu vode sa izvora” otkrio je Radišu Trajkovića Đanija, pa zatim Dušicu Mladenović i druge popularne mlade talente. Betula se i dan danas bavi muzikom, komponuje i piše, peva, svira. Kaže za sebe da je jedini kompozitor koji nikom nikad nije naplatio ni pesmu ni muziku.